Szkoła Pamięta

W dniu 30 października 2024 r. przed uroczystością Wszystkich Świętych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z dyrektor szkoły Teresą Mierzwą odwiedzili miejsca pamięci, a także groby nauczycieli i osób zasłużonych dla społeczności Pysznicy .
W programie odwiedzin znalazły się:
-Krzyż i Kopiec Grunwaldzki upamiętniający obchody 500 – lecia Bitwy pod Grunwaldem z 1910 r.,
– Cmentarz Żydowski – miejsce pochówku ofiar Holocaustu,
– krzyż na placu kościelnym upamiętniający mieszkańców Pysznicy, którzy na przestrzeni wieków polegli za Ojczyznę i których groby znajdują się poza Pysznicą,
-grób zasłużonej dla społeczności Pysznicy nauczycielki Pani Marii Bourdon,
groby pysznickich proboszczów i katechetów:
– Ks. Ignacego Pyzika – budowniczego kościoła w Pysznicy,
– Ks. Władysława Szubargi – wieloletniego proboszcza i kapelana Armii Krajowej
– Ks. Jana Tokarskiego, który uwłaszczył swoich parafian o 20 lat wcześniej niż uczynił to rząd austriacki w czasie zaborów.

Uczniowie oprócz upamiętnienia tych ważnych dla Pysznicy osób i miejsc i zapalenia zniczy mogli się wiele dowiedzieć o historii Pysznicy, o wydarzeniach z przeszłości oraz o ludziach, którzy tę historię tworzyli.

W tym samym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami i opiekunami udały się do Centrum Pysznicy. Przedszkolaki odwiedziły ważne miejsca swojej miejscowości: Kamień, gdzie stał dom wieloletniej nauczycielki Marii Bourdon, Krzyż i Kopiec Grunwaldzki. W ramach upamiętnienia dzieci zapaliły tam znicze, a także przy Pomniku Patrona Szkoły Jana Pawła II.