29. 11. 2018 r.
Finał XVIII Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży

W ramach wspólnego świętowania Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 29 listopada 2018 r. odbył się Finał XVIII Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Patronat honorowy nad przeglądem objęła Senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.
„Uskrzydlona bielą orła …” - to myśl przyświecająca pracy młodych artystów uczestników przeglądu.
W XVIII Międzywojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży swoje prace plastyczne i literackie zaprezentowali uczniowie z 44 szkół i 5 przedszkoli z terenu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i łódzkiego. Na konkurs napłynęło 336 prac plastycznych i 132 utwory poetyckie.
Wychowankowie przedszkoli i uczniowie różnych typów szkół w autorskich pracach literackich i plastycznych starali się „zatrzymać w czasie” niepowtarzalny urok ojczystej ziemi oraz wyrażali swoje przeżycia i emocje dotyczące idei wolności i współczesnego patriotyzmu.
Naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością: Pani Senator Janina Sagatowska, reprezentant Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pan Dariusz Bździkot – kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Tarnobrzegu, Pan Józef Gorczyca Radny Rady Powiatu Stalowowolskiego, Pan Łukasz Bajgierowicz – Wójt Gminy Pysznica, Pan Witold Pietroniec – Zastępca Wójta Gminy Pysznica, Ksiądz dr Robert Utnik – diecezjalny asystent Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, przedstawiciel jury Pani Małgorzata Żurecka – poetka, sekretarz Zarządu Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich, przedstawiciele sponsorów oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i laureaci przeglądu.
Msza Święta, pod przewodnictwem księdza proboszcza Jana Kłaka rozpoczęła uroczyste obchody Finału XVIII Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Następnie zaproszeni goście oraz laureaci przeglądu obejrzeli w szkole wystawę prac plastycznych oraz program słowno–muzyczny, który był swoistą lekcją historii wzbogaconą wzruszającymi tekstami, pięknym śpiewem, tańcem i prezentacją multimedialną. Szczególnym momentem, który zapadł wszystkim w pamięci było odśpiewanie hymnu narodowego przez wychowanków oddziału przedszkolnego. Końcowy element finału to uroczyste wręczenie nagród młodym twórcom, którzy zostali lauretami przeglądu.
Tradycyjnie wydana została antologia prac plastycznych i literackich publikująca nagrodzone i wyróżnione prace uczniów, która jest nie tylko trwałym śladem uczestnictwa w przedsięwzięciu, ale także formą promocji młodzieńczej twórczości. Antologię otrzymali finaliści przeglądu oraz zaproszeni goście.

Nagrody i wyróżnienia
Protokół rozstrzygnięcia konkursów: plastycznego i literackiego przeprowadzonych w ramach XVIII Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży zobacz więcej >>

Antologia prac plastycznych i literackich zobacz więcej >>