26. 05. 2017 r.

Projekty edukacyjne klas II gimnazjum

26 maja 2017 r. odbył się Festiwal Projektów edukacyjnych klas II gimnazjum. Głównymi celami było popularyzowanie historii Polski XX wieku, przybliżenie i przedstawienie postaci ludzi, którzy odegrali znaczącą rolę w walce o wolność.
Pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy IIb z projektem pod tytułem „Niezłomni bohaterowie”, dotyczącym żołnierzy wyklętych. Władze komunistyczne przez dziesiątki lat zniesławiały ich, skazały na zapomnienie – zostali wyklęci z narodowej pamięci. Projekt był poszukiwaniem osób, które mogą być wzorem dla współczesnego młodego człowieka. Był próbą odnalezienia wśród żołnierzy wyklętych swoich bohaterów oraz zrozumienia ich decyzji i wyborów. Uczniowie odkrywali wartości , które dawały im siłę do walki, do trwania w wierności przyrzeczeniom i postanowieniom. Podczas przygotowań uczniowie klasy II b byli na Warszawskich Powązkach Wojskowych oraz obejrzeli film pt. „Wyklęty”. Zasadnicza praca odbywała się w 7 grupach. Jedna z nich zajmowała się ogólnymi wiadomościami dotyczącymi tego tematu, natomiast każda z pozostałych grup zbierała wiadomości nt. wybranej postaci, byli to: Danuta Siedzikówna - „Inka”, Mieczysław Dziemieszkiewicz - Rój”, Witold Pilecki - „Witold”, Hieronim Dekutowski - „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz - „Łupaszko”, Łukasz Ciepliński - „Pług”.
Uczniowie klasy IIa przedstawili efekty pracy nad projektem "Polskie drogi do wolności". Motywem przewodnim był  sprzeciw społeczeństwa wobec władz komunistycznych. Dla tych młodych ludzi urodzonych i wychowanych po 1989 roku trudne było zrozumienie wolności w różnych jej aspektach. Odkrywali, że trzeba było przez długie lata o nią walczyć: piosenką, monologiem w kabarecie, filmem, słuchając Radia Wolna Europa, strajkiem. Najwięcej wiedzieli o protestach robotników, ale jaką one miały formę, jak wielu zginęło, zostało rannych, bitych lub skazanych na więzienie, kiedy wreszcie osiągnięto sukces - tego dopiero się uczyli. Poznali i zaprezentowali na forum szkoły działalność osób ważnych dla naszej obecnej wolności: kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Andrzeja Wajdy, Krystyny Jandy, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Wojciecha Młynarskiego. Prezentacje zakończył wiersz Wojciecha Młynarskiego "W szkole wolności", w którym autor zadaje wszystkim zasadnicze pytanie czy potrafimy wolność docenić.
Projekty pokazały uczestnikom i widzom, że życie wartościami jest trudne, ale piękne i ma ogromną wartość.

Opiekunami były wychowawczynie:
Aneta Stanowska, Anna Kuligowska