13. 12. 2016 r.

Wspomnienie stanu wojennego

Z okazji 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w naszej szkole został wyemitowany reportaż radiowy pt. „To był czarny czas…”, który przygotowali uczniowie klasy 1 b gimnazjum, należący do Koła Dziennikarskiego: Julia Czuba, Maria Jarosz i Łukasz Wołoszczak. Bohaterem audycji jest Pan Kazimierz Rostek – mieszkaniec Pysznicy – który w czasie studiów zaangażował się w działalność opozycyjną i był uczestnikiem strajków studenckich w marcu 1968 r. od 1980 r. był jednym z liderów rolniczej i robotniczej „Solidarności” w woj. rzeszowskim. Za swoją działalność został internowany i przebywał w więzieniu w Załężu od 13 grudnia 1981 r. do 5 maja 1982 r. Po uwolnieniu nadal angażował się w pracę dla społeczeństwa. W latach 1989-1990 był Posłem na Sejm X Kadencji PRL oraz w latach 1991-1993 Posłem na Sejm RP I Kadencji.
Wywiad z bohaterem walk przeciw komunizmowi w Polsce na zawsze pozostanie w pamięci uczniów. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń są najlepszą lekcją historii, ponieważ dają możliwość poznania nie tylko faktów historycznych, ale przede wszystkim przeżyć, emocji i motywów, którymi kierowali się ludzie do bohaterskich czynów.
Reportaż przygotowano jako pracę konkursową na VI Wojewódzki Konkurs „Pamięć i Tożsamość. Stan Wojenny”, zorganizowany przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, pod patronatem honorowym IPN w Rzeszowie, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz pod patronatem medialnym TVP Rzeszów, Radia Rzeszów, Radia Via oraz Super Nowości. W kategorii gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Pysznicy zajęli III miejsce.
Wręczenie nagród zostało połączone z uroczystymi obchodami 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na uroczystości w rzeszowskim WDK, uczniowie nie tylko odebrali nagrody, ale przede wszystkim wysłuchali wspomnień kombatantów walki z komunizmem: Ewy Konkel oraz Mariana Irzyka. Podczas spotkania ze świadkami historii padły mrożące krew w żyłach wspomnienia. Nie zabrakło humorystycznych akcentów, kiedy seniorzy śpiewali piosenki, które towarzyszyły im w latach 80. m. in.: „Zielona wrona” śpiewana na melodię powstańczej piosenki „Teraz jest wojna”. W ten sposób pokazano, że idea walki o Wolną Polskę to nie zryw jednego pokolenia, ale swoista sztafeta międzypokoleniowa i współczesna młodzież jest spadkobiercą tej tradycji, której zadaniem jest kontynuacja dbania o Wolność Narodu.

Gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Lidia Prawica