02 - 09. 11. 2016 r.

Wystawa "Ostrów Lednicki" i warsztaty garncarskie

W dniach 2 - 9 listopada uczniowie klas: IV, Va oraz I i II gimnazjum oglądali wystawę oraz uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Zajęcia związane były z 1050 rocznicą chrztu Polski. Na wystawie "Ostrów Lednicki" uczniowie mieli możliwość poznania początków państwowości polskiej tworzonej przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dowiedzieli się, że wśród historyków trwają spory, gdzie odbyła się uroczystość chrztu. Wśród możliwych lokalizacji podaje się wyspę znajdującą się na szlaku pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, która pełniła rolę siedziby władcy i ośrodka nowego kultu. Tu w kaplicy książęcej znaleziono baptysterium - 2 baseny chrzcielne oraz relikwiarz na szczątki Krzyża Chrystusa zwany Stauroteka. Uczniów zainteresowały informacje związane z Wikingami. W okolicy wyspy znaleziono kilkaset artefaktów pochodzących z tej kultury: broń i przedmioty codziennego użytku. Ta wyjątkowa lekcja historii była wzbogacona o warsztaty, w czasie których uczniowie mieli szansę samodzielnie wykonać gliniane naczynia. Takich naczyń używali codziennie Słowianie. Efekty swojej pracy zabrali ze sobą na pamiątkę. Zostaną one wypalone w piecu w Łążku Garncarskim.

Opiekunowie: Małgorzata Wojtasik, Anna Kuligowska, Lidia Prawica