26 i 27. 10. 2016 r.

„Ściana mówi”

W dniach 26 i 27 października uczniowie klas II gimnazjum obejrzeli wystawę multimedialną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Jej autorem jest Wojciech Sawka, który przedstawił w tej nowoczesnej formie efekty polsko - amerykańskiego projektu. Zebrane zostały w nim wspomnienia z czasów II wojny światowej. Obecnie dorośli, starsi już ludzie opowiadają swoje wstrząsające historie z dzieciństwa: rozdzielenie z rodzicami, ucieczkę z domu, głód, wywózkę, bombardowania, mordy ludności, które widzieli na własne oczy. Prezentowane na wystawie zdjęcia są obcięte po bokach, co jest działaniem celowym. Ma to zobrazować, że życie tych osób zostało również okaleczone, na zawsze. Życiorysy bohaterów kołyszą się w powietrzu - wydrukowane na kartkach, chusteczkach - aby je poznać trzeba wziąć materiał do ręki i przeczytać. Symbolizuje to zewnętrzne siły, które mają wpływ na nasze życie. Wystawa „Ściana mówi” ma pomóc współczesnym uczniom choć trochę zrozumieć, co spotkało ich rówieśników w latach 1939-45. Dzięki temu uruchamiają empatię i wrażliwość, a wydarzenia sprzed kilku dekad stają im się bliższe. Oni mają swoje kłopoty. Są przez grupę odrzucani z różnych powodów. Konfrontują „wczoraj" i „dziś", i mają okazję znaleźć wspólne, zrozumiałe dla wszystkich problemy.

Anna Kuligowska