10. 11. 2016 r.

„Gdy wolności nadszedł czas”

11 listopada 2016 roku przypadła 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Gminne obchody tego święta odbyły się 10 listopada w Pysznicy. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przez przedstawicieli samorządu gminy pod krzyżem na Kopcu Grunwaldzkim, który jest symbolem patriotyzmu mieszkańców Pysznicy. Następnie w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Roman Janiec – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, a homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Kida – Dziekan dekanatu Stalowa Wola. Zwieńczeniem uroczystych obchodów Święta Niepodległości była patriotyczna wieczornica „Gdy wolności nadszedł czas” w hali sportowej Zespołu Szkół w Pysznicy. Zaproszeni goście ze wzruszeniem i w skupieniu wsłuchiwali się w moc poetyckiego słowa, za pomocą którego uczniowie pysznickiej szkoły złożyli hołd bohaterom. Montaż słowno – muzyczny, będący swoistą lekcją historii, wzbogaciła prezentacja multimedialna, żywiołowe tańce oraz wokalne występy szkolnego chóru i absolwentów szkoły. Tym pięknym akcentem „młodzi patrioci” pokazali, że kultywowanie tradycji to ważny element budowania narodowej tożsamości. Podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, przedstawiciele najstarszego pokolenia mieszkańców Pysznicy, którzy doświadczyli trudów życia w okupowanym kraju.
Po zakończeniu wieczornicy miała miejsce promocja książki autorstwa Ludwiki Błażejowicz i Teresy Mierzwy poświęconej historii dworu w Pysznicy, którego właściciele i ostatni zarządcy odcisnęli znaczący wpływ na życie lokalnej społeczności.